E-DÖNÜŞÜM E-FATURA E-ARŞİV

   Gelir idaresi başkanlığı  (GİB), elektronik belge kullanımının yaygınlaşması amacıyla 535 Numaralı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği’nde yaptığı değişikliklere bir yenisini ekledi. 22 Ocak 2022 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan değişikliklere göre, e-fatura ve e-arşive geçiş zorunluluğu için belirlenen ciro limitleri aşağı çekilirken, e-faturaya geçmesi gereken sektörlere de yenileri eklendi.

Brüt satış hasılatı limitleri düşürüldü

Geçtiğimiz yıllarda 10 milyon TL olan brüt satış hasılatı 2019 yılında yayımlanan tebliğ ile 5 milyon TL’ye düşürülmüştü. Yapılan son güncelleme ile bu rakam bir kez daha düşürüldü. Buna göre 2020 ve 2021 yılı brüt satış hasılatı 4 milyon TL, 2022 ve müteakip hesap dönemleri için 3 milyon TL ve üzeri olan mükellefler zorunlu olarak e-faturaya geçiş yapacak. Geçiş sürecinin, ilgili brüt satış hasılatının oluştuğu yılı takip eden temmuz ayının ilk gününe kadar tamamlanması gerekiyor.
Bununla birlikte vergi mükellefi olmayanlar, aynı gün içerisinde 30 bin TL toplam fatura tutarını geçmeleri durumunda e-arşiv faturası kesiyordu. Düzenleme ile bu limit 5 bin liraya düşürüldü. Vergi mükellefi olanlar için günlük 5 bin TL olan tutar ise artık GİB tarafından belirlenen fatura kesme sınırı ile eşitlenecek. Her yıl güncellenecek bu sınır 2022 yılı için 2.000 TL oldu. Uygulamanın başlangıç tarihi 1 Mart 2022 olarak belirlendi.

2021 ve müteakip hesap dönemlerine ait ciro haddinin 25 milyon TL’den 10 milyon TL’ye indirildiği e-irsaliye uygulamasına geçiş zorunluluğu 1 Temmuz 2022’ye kadar yapılacak. Brüt satış hasılatı tutarına göre e-fatura ve e-arşiv fatura sistemine geçecek işletmeler için başlangıç tarihi 1 Temmuz 2022, aynı firmaların e-defter uygulamasına geçiş tarihi ise 1 Ocak 2023 olarak kararlaştırıldı.

E-ticaret yapanlar için de şartlar değişiyor

Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği’ndeki değişiklik ile birlikte e-ticaret de dahil olmak üzere e-fatura kullanıcılarının kapsamı genişletildi. Buna göre 2020 ve 2021 hesap dönemleri için 1 milyon TL, 2022 veya müteakip hesap dönemleri için 500 bin TL ve üzeri brüt satış hasılatı olan e-ticaret faaliyetinde bulunan mükelleflerin 1 Temmuz 2022 tarihine kadar e-faturaya geçişleri zorunlu oldu.

E-fatura kullanma zorunluluğuna yeni sektörler eklendi

Gayrimenkul ve/veya motorlu taşıt, inşa, imal, alım, satım veya kiralama işlemlerini yapanlar ile bu işlemlere aracılık faaliyetinde bulunan mükelleflerden 2020 ve 2021 hesap dönemleri için 1 milyon TL, 2022 veya müteakip hesap dönemleri için 500 bin TL ve üzeri brüt satış hasılatı (veya satışları ile gayrisafi iş hasılatı) olanlar da 1 Temmuz 2022 tarihine kadar e-faturaya zorunlu olarak geçecekler. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile belediyelerden yatırım ve/veya işletme belgesi almak suretiyle konaklama hizmeti veren otel işletmeleri de aynı tarih itibarıyla e-faturaya geçecek.

E FATURA – E ARŞİV FATURA

E-fatura ve E-arşiv dijital ortamda kesilen faturadır. Matbu yani basılı faturada olması gereken bilgiler vardır. Dijital olmasından kaynaklı ek bilgiler vardır. Bunun dışında da hiçbir farkı yoktur. Dijital ortamda basıldıktan sonra kâğıda çoğaltılabilir.             E-fatura, her iki tarafında e-fatura mükellefi olduğu durumlarda elektronik ortamda kesilen fatura çeşididir. E-arşiv ise son kullanıcılar yani şahıslar ve e-fatura mükellefi olmadığı durumlarda elektronik ortamda kesilen fatura çeşididir.

E-Fatura/E-Arşiv Kullanmanın Avantajları

 • Maliyeden onaylı fatura bastırmanıza gerek kalmaz.
 • Her seferinde fatura yazdırma, imzalama, kaşeleme, kargolama, kargonun gidip gitmediğinin kontrolü, arşivleme gibi işlemlerin hem masraflarından hem de operasyonel yükünden kurtulmuş olursunuz.
 • Faturalama maliyetiniz düşer.
 • Fatura kesildiği an müşteriye ulaşır. E-fatura da direkt müşterinin kullandığı e-fatura entegratörü sistemine düşer. E-arşiv ise e-mail ile ulaşır.
 • Daha iyi bir kurumsal kimlik kazandırır. Müşterilerin bakış açılarını olumlu yönde etkiler.
 • Faturalarınız dijital ortamda arşivlenir ve istediğiniz zaman ulaşabilirsiniz. Faturaların 10 yıl arşivleme süresi vardır. Hem yer açısından hem de faturaları koruma açısından daha avantajlıdır. Faturanızı mali müşavirinize de bu sayede kolaylıkla ulaştırabilirsiniz.

E-Fatura/E-Arşiv Kullanmanın Dezavantajları

 • E-fatura ve E-arşiv uygulamasına geçiş yapıldığında geriye dönüşü yoktur. Çünkü zorunluluk kapsamında Gelir İdaresi Başkanlığı tüm Türkiye’deki işletmeleri e-faturaya kademeli olarak geçişi olacaktır.
 • Matbu fatura kesimi yapamazsınız.
 • Çok fazla matbu fatura varsa elinizde onları geçersiz saydırmanız gerekebilir.
 • GİB Portal veya Birfatura gibi bir çözüm kullanmadığınız sürece geçiş maliyetli olabilir.

      E-Fatura Hakkında Önemli Bilgiler

 • E-Faturaya geçebilmek için cironuzun belirli bir sınırı vardır ancak gönüllü olduğunuzda cironun altında kalsanız da geçebilirsiniz.
 • E-fatura ve E-arşivi birlikte kullanırsanız herkese fatura kesebilirsiniz.
 • E-faturada yanlış faturaları iptal etmede matbu faturadaki gibi geçersiz kılmanın, iadenin veya iptalinin bir yöntemi vardır.
 • E-fatura, fatura numarası devamlılığında sistem numaraları otomatik atar.
 • E-faturaya geçiş süreci oldukça kolaydır. Birfatura ile çalışıyorsanız ortalama 48 saatte geçişiniz tamamlanır.
 • Mali mühür sadece entegrasyon esnasında kullanılır. Her zaman yanınızda taşımazsınız. Mali mühür için sadece bir kereye mahsus bir ücret verirsiniz. (Fiyatlar için kamusen (https://www.kamusen.org.tr/) sayfasına bakabilirsiniz.)
 • E-fatura ve E-arşiv kullanarak irsaliye hazırlayabilirsiniz.